شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۱۸
نشست علمی دایره شمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان
مدیر کل امور حقوقی دیوان عدالت: مستثنی کردن شهردار از قانون منع بکارگیری بازنشستگان درست نیست

مدیر کل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری گفت: فلسفه وجودی و شان نزول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان که شورای نگهبان انرا تصویب کرده بیانگر این است که ظرفیت را برای حضور بهینه نیروهای تازه نفس باز کنیم.

مدیر کل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری گفت: فلسفه وجودی و شان نزول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان که شورای نگهبان انرا تصویب کرده بیانگر این است که ظرفیت را برای حضور بهینه نیروهای تازه نفس باز کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدحسن پیرزاد طی سخنانی در نشست علمی دایره شمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان که عصر سه‌شنبه در موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: ما در فصل سوم  قانون اساسی با حقوق ملت مواجهیم و در این فصل از قانون دو حق بیان شده است، در قانون اساسی بحث آزادی انتخاب شغل و… آمده است و  بازنشستگی در اصل ۲۹ قانون اساسی تحت عنوان حق تامین اجتماعی از حقوق شهروندان آمده است لذا در پاسخ به این سوال که آیا حق بازنشستگی و یا محدود کردن آن و یا توسعه دامنه بازنشستگی محدودیتی برای حق آزادی انتخاب شغل ایجاد می‌کند که باید بگویم کسی که بازنشسته می شود از حق شهروندی خودش برخوردار شده است.

وی افزود: در سال ۹۵ قانونگذار استثنائاتی آورد و آن هم ممنوعیت استفاده از بازنشستگی است و دلیلش هم این بود که پرداخت حقوق به بازنشسته یک پرداخت مضاعف است و او از دو جا حقوق می‌گیرد.

پیرزاد ادامه داد: استفاده از یک بازنشسته که دو حقوق می‌گیرد در حد استثنا باید استفاده شود. قانونگذار در سال ۹۷ استثنائات را کمتر کرد و در نهایت ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری آن را بیان کرده است.

مدیر کل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری ادامه داد: فلسفه وجودی و شان نزول قانون که شورای نگهبان آن را تصویب کرده بیانگر این است که ظرفیت را برای حضور بهینه نیروهای تازه نفس باز کنیم.

وی تصریح کرد: ما در تدوین قوانین و مقرراتی که در مجلس تصویب می‌شود  سه قید را بیان می‌کنیم، یکی اصلی به نام اصل عطف بماسبق نشدن قوانین و اصل دیگر تاریخ ابلاغ است که در  این  قانون تاریخ ابلاغ ملاک است و دیگر هم  تاریخ لازم الاجرا شدن است. ابلاغ زمانی است که رییس مجلس به رییس جمهور برای اجرای قانون آن را ابلاغ می‌کند که ۲۴ شهریور ماه سال جاری تاریخ ابلاغ این قانون از رییس مجلس به رییس جمهور است و از این تاریخ باید ظرف دو ماه قانون اجرا شود.

مدیر کل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری تصریح کرد:  برخی می گویند برای انتخاب شهردار قانون خاصی هست و شورا شهردار را انتخاب می‌کند و در نتیجه شهردار منتخب شورای شهر است و از این جهت آن را مستثنی می‌کنند ولی طبق قانون بازنشستگی استثنا قرار دادن شهردار درست نیست.

وی افزود: در قانون شرایط خاصی برای جانبازان وایثارگران هم  آمده و طبق قانون فعلی فقط جانبازان بالای ۵ سال و اسرای بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا استثنا هستند.

مدیر کل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نهاد بررسی کننده قانون کیست؟ گفت: دیوان محاسبات و مرجع قضایی و سازمان  بازرسی نهاد بررسی کننده قانون‌اند. دیوان عدالت ورود اولیه در این زمینه ندارد و کارش این است که مواردی که افراد و شهروندان خودشان را مشمول قانون نمی‌دانند اما دستگاه‌ها آنها را جزو بازنشسته‌ها محسوب کرده‌اند می‌توانند به دیوان عدالت مراجعه کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آقای افشانی شهردار هم شامل قانون می‌شود گفت: ایشان هم مشمول شهرداران هستند.

برچسب‌ها: