یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۷
احمد سالک نماینده مردم اصفهان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:
فرهنگ دینی، جزو اصلی ترین موضوعات در قانون اساسی کشور است/ برخی قوانین غربی را با پسوند اسلامی تحت عنوان لایحه به مجلس ارائه می‌دهند!

نشست تحول قانون و قانون گذاری شنبه ۱۰ آذر با حضور اساتید و صاحب نظرانی، چون سید فضل الله موسوی عضو حقوقدان شورای نگهبان، فیروز اصلانی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، محمد حسن پیرزاده مدرس دانشگاه، محمد علی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین سالک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، مسعود اخوانفرد عضو هیئت علمی دانشگاه و جمع دیگری از کارشناسان و نخبگان حقوقی در موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش کافه قانون، احمد سالک نماینده مردم اصفهان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه سی وسومین نشست شنبه های انقلاب با بیان اینکه، ۱۰ آذر روز شهادت آیت الله مدرس است و ایشان یکی از نمایندگان واقعی مردم در مجلس بودند اظهار داشت: روز ۱۲ آذر روز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که همه بالاخص شهید مظلوم، محمد بهشتی برای تهیه و تنطیم قانون اساسی زحمات زیادی کشیده اند.

سالک با اشاره به این که امروز دشمنان درصدد ضربه زدن به انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند گفت: در فتنه ۸۸ دشمنان ۱۴ هدف را در نظر داشتند که دو هدف مهم آن یکی براندازی نظام و دیگری زیر سوال بردن اصل ولایت فقیه بود که با عنایت خداوند متعال نقشه های آن ها نقش برآب شد و اکنون این انقلاب به چهل سالگی خود رسیده است.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب، مقام معظم رهبری خدمت امام (ره) رفتند و از ایشان پرسیدن نهضت خود را چگونه و از کجا می خواهید آغاز کنید؟ که امام درپاسخ گفتند امروز که در سالگرد چهلم آیت الله بروجردی هستیم همین مراسم توسط مردم صورت گرفته شده است که این نشان دهنده آن است که مردم تشنه آزادی و استقلال هستند.

سالک با اشاره به ۳ رکن اصلی جمهوری اسلامی گفت: رکن اول جمهوری اسلامی، رهبری و ولایت فقیه، رکن دوم آن محتوای انقلاب که همان قرآن و عترت و رکن سوم مردم است که هیچگاه نظام نسبت به این ارکان کوتاهی نکرده است.

وی افزود: دشمن امروز در حال سرپوش گذاشتن روی دستاوردهای جمهوری اسلامی است تا از این نظام یک نظام ناکارآمد به مردم نشان دهد اما علیرغم تلاش های استکبار، این نظام با تدبیر حکیمانه رهبرانقلاب و مردم روبه پیشرفت است.

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی با بیان این که مجلس دارای ۳ وظیفه اصلی است، تصریح کرد: وظیفه اصلی مجلس ریل گذاری و تصویب قانون برای تمام نهادها، سازمان های دولتی کشوری و لشگری است دومین وظیفه خانه ملت نظارت و ناظر بودن بر تمام مدیران و مسئولان کشور مانند پرسیدن سوال، استیضاح یا اجرا کردن اصل ۸۹ قانون اساسی که عدم کفایت مسئولین است و سومین وظیفه مجلس ارتباط با مردم است که این ارتباط نباید فرمالیته و پوپولیستی باشد و باید یک تعریف منطقی در خود داشته باشد.

وی گفت: امروز فرهنگ در کشور بسیار مظلوم است که این مورد را هم چند بار مقام معطم رهبری به آن اشاره کرده است به خاطر این می گویم که برای مسائل فرهنگی در کشور بودجه کم اختصاص داده می شود.

سالک تاکید کرد: فرهنگ زیرساخت تمامی مسائل کشور است و فرهنگ دینی را می توان در قانون اساسی جمهوری مشاهده کرد که جزو اصلی ترین موضوعات در قانون اساسی کشور است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: از دوره اول مجلس شورای اسلامی تا دوره نهم حدود ۲۹۱۶ قانون تصویب شده است که ۱۳۶ مورد آن در حوزه فرهنگی است که شامل ۴/۷ درصد می شود.

وی افزود: امروز متاسفانه برخی از لوایح و مصوبه‌های مجلس وام گرفته از فرهنگ غرب است که نمونه آن را در سندهایی مانند ۲۰۳۰ می توان مشاهده کرد.

سالک خاطرنشان کرد: من به یکی از مسئولین برنامه بودجه گفتم که این لوایحی که به مجلس می آورید تماما دیکته شده غرب است و اسلامی نیست ایشان در پاسخ گفتند اشکالی ندارد یک پسوند اسلامی به تمام آنها اضافه کنید همه چیز حل می شود و این نگاه، همان نگاه لیبرالیسم است.

وی با اشاره به تصویب لوایح و طرح ها از دوره اول تا دوره نهم مجلس شورای اسلامی گفت: در دوره اول مجلس از ۸۱۶ طرح و لایحه ۳۷۰ مورد آن تصویب شده است که سهم فرهنگ ۳/۵ درصد بود یا در دوره دوم از ۵۶۶ طرح ۳۱۶ آن تصویب که ۱۷ مورد آن مخصوص حوزه فرهنگ بوده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دوره سوم از ۵۹۳ طرح، ۲۵۶ آن تصویب که ۱۱ مورد در حوزه فرهنگ و در دوره چهارم هم از ۳۴۲ طرح تصویب شده ۱۴ مصوبه برای فرهنگ بوده و در دوره های پنجم و ششم مجلس به ترتیب از ۳۵۹ و ۳۹۶ مصوبه به ترتیب سهم فرهنگ ۱۹ و ۲۰ قانون بوده است.

وی افزود: در دوره های هفتم، هشتم و نهم به ترتیب از ۳۳۳، ۳۴۹ و ۶۹۷ طرح به ترتیب سهم فرهنگ ۱۷، ۱۷و ۷ قانون بوده که نشان دهنده آن است  که مسئله فرهنگ کمتر در دستور مجلس قرار داده شده است.

سالک در پایان گفت: امروز در مسئله فضای مجازی مسئولین کم کاری کرده اند اما این کم کاری می تواند با کمک نمایندگان مجلس و با تشکیل یک گارگروه فضای مجازی حل شود.