یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۴۰
همراه کافه قانون؛
مهمترین تغییرات بودجه‌ای به زبان ساده

در بودجه‌ پیشنهادی سال ۹۸ ردیف بودجه‌ منابع شرکت‌های دولتی در حالی ۵۲ درصد افزایش داشته که ردیف بودجه‌ هزینه‌های عمرانی هیچ افزایشی نداشته است.

لایحه بودجه پیشنهادی دولت در هفته‌های گذشته تقدیم مجلس شده است.

به گزارش کافه‌ قانون به نقل از تجارت نیوز، رقم ۱۷۰۳ار میلیارد تومانی این بودجه شاید در نگاه نخست با رشد چشمگیر ۳۹ درصدی نوید بودجه‌ای با منابع رو به رشد را بدهد. اما از نگاه برخی کارشناسان در عمل با در نظر گرفتن نرخ تورم پیش‌بینی شده و همچنین رشد اقتصادی منفی اسل آینده،ا یک بودجه‌ انقباضی دانست که امکان دارد دولت را با کسری بودجه مواجه کند. چرا که دولت درآمد‌های مالیاتی خود را با ۱۹ درصد افزایش در لایحه بودجه ذکر کرده‌ و بعید است این پرداخت‌ها در چرخه  اقتصادی حال حاضر کشور محقق شود.

به گفته خیلی از کارشناسان و فعالان اقتصادی، در صورت فشار دولت برای دریافت این مالیات‌ها باید منتظر اثر آن بر بخش خصوصی و رکود در کسب‌وکار‌ها بود. ممکن است این فشار‌ها حتی منجر به تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها شود. در بودجه‌ پیشنهادی سال ۹۸ ردیف بودجه شرکت‌های دولتی در حالی ۵۲ درصد افزایش داشته است که ردیف بودجه‌ هزینه‌های عمرانی هیچ افزایشی نداشته است.

در اینفوگرافیک تجارت‌نیوز جزئیاتت بیشتری از لایحه بودجه سال آینده و تغییرات آن نسبت به بودجه‌ مصوب امسال را مشاهده می‌کنید.