چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۱۹
همراه كافه قانون؛
نشست تخصصی «جایگاه سیاست‌های کلی انتخابات در طرح اصلاح قوانین انتخابات»

نشست جایگاه سیاست‌های کلی انتخابات در طرح اصلاح قوانین انتخابات عصر روز سه شنبه دوم بهمن،‌ به همت پژوهشکده شورای نگهبان و با همکاری موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد.

نشست جایگاه سیاست‌های کلی انتخابات در طرح اصلاح قوانین انتخابات عصر روز سه شنبه دوم بهمن،‌ به همت پژوهشکده شورای نگهبان  و با همکاری موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد.

نشست “جایگاه سیاست‌های کلی انتخابات در طرح اصلاح قوانین انتخابات” با حضور سیدمصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیداحسان قاضی‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی، علی بهادری جهرمی و سید مجتبی حسینی‌پور از حقوقدانان و مدرسان دانشگاه بعد از ظهر سه شنبه دوم بهمن ماه به همت پژوهشکده شورای نگهبان و با همکاری موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد.
در این نشست با بررسی قانون فعلی انتخابات و همچنین طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی بر لزوم اصلاح ساختار قانون انتخابات در چارچوب سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری تاکید شد.
سید مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه گزارشی از روند تاریخی شکل‌گیری قانون انتخابات در ایران بعد از انقلاب اسلامی گفت: در طول سال‌های پس از انقلاب و برگزاری انتخابات گوناگون این ضرورت احساس شد که قانون کلی انتخابات نیازمند اصلاح است که در این زمینه مجمع تشخیص مصلحت نظام با مشورت مراجع ذی‌صلاح و بررسی جوانب مختلف، نظرات خود را ارائه کرد.

بهادری مدرس دانشگاه نیز در این نشست با برشمردن بعضی از مشکلات قانون فعلی انتخابات گفت: با توجه به سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به نظر می‌رسد مواردی از جمله روشن شدن شرایط کاندیداها، مراحل ثبت نام، کثرت کاندیداها و چگونگی نظارت بر روند اجرای انتخابات نیازمند بررسی و اصلاح است.

وی ادامه داد:‌اصلاح قانون انتخابات، نقش احزاب و فعالیت آنها، آسیب شناسی مرحله ثبت نام نامزد‌های انتخاباتی و ممنوعیت ورود دستگاه‌های اجرایی به حوزه انتخابات از موارد مهم سیاست‌های کلی انتخابات هستند که مقرر شد مجلس یک بازنگری نسبت به اینگونه سیاست‌ها داشته باشند.

حسینی‌پور مدرس دانشگاه دیگر سخنران این نشست نیز طی سخنانی به خلاء‌های قانون انتخابات از جمله پیش‌گیری از تخلفات انتخاباتی و نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس در طول دوره نمایندگی اشاره و خاطرنشان کرد: در اصلاح قانون انتخابات باید رویکردی اتخاذ شود تا پس از اعمال این اصلاحات دیگر شاهد تغییرات مستمر، مرحله‌ای و ناگهانی نباشیم.
در ادامه سیداحسان قاضی زاده نماینده مجلس شورای اسلامی با تشریح معایب و مزایای طرح استانی شدن انتخابات این طرح را استانی شهرستانی دانست و گفت: این طرح صرفا مبتنی بر ایجاد کنترل‌های مضاعف و آهنین نیست بلکه هدف اصلی آن اصلاح ساختار انتخابات است تا شاهد مجلسی قوی و کارآمدتر باشیم. همچنین باید گفت تاریخچه طرح سیاست‌های کلی انتخابات مربوط به ۴ یا ۵ دوره گذشته مجلس شورای اسلامی است و طرح جدیدی به حساب نمی‌آید که ما بخواهیم در این جلسه از آن رونمایی کنیم، اما اتفاقات و تحولات آن باید مورد ارزیابی قرار گیرد. قانون استانی شدن به ۲ بخش فرعی و اصلی تقسیم می‌شود و تعریف جدیدی در این زمینه صورت گرفته است؛ من به این موضوع قائل هستم که قانون انتخابات جدید مجلس مانند انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود که این طرح می‌تواند نظام و ساختار را دگرگون کند.

اخبار این نشست را در #کافه_قانون بخوانید.