چهارشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۷ ۰۸:۳۷
کیومرث داودی معاون فنی و حسابرسی دیوان محاسبات:
تشکیل پرونده برای تمامی انحرافات بودجه‌ای در دادسرای دیوان محاسبات

معاون فنی و حسابرسی دیوان محاسبات گفت: برای هر قسمتی از گزارش تفریغ بودجه که تخلف یا انحراف درج شده، یک پرونده تشکیل و در دادسرا رسیدگی می‌شود.

کیومرث داودی معاون فنی و حسابرسی دیوان محاسبات در نشست عصر سه شنبه که به همت پژوهشکده شورای نگهبان در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد گفت: دیوان محاسبات به موجب ماده ۱ قانون دیوان محاسبات وظیفه حفاظت از بیت المال را بر عهده دارد. ما در دیوان محاسبات نباید صرفاً به دنبال مچ گیری و کشف تخلف باشیم. بلکه باید برای کمک به مدیران به آنها راهکار ارائه بدهیم. البته تاکنون اقداماتی نیز در این راستا صورت گرفته است.
وی در ادامه ضمن برشماری آسیب های نظام بودجه ریزی افزود: در بخش درآمدها مشکلات عدیده ای وجود دارد از جمله آنها وابستگی بودجه به نفت، حجم بالای معافیت های مالیاتی و گمرکی، تامین بودجه از محل انتشار اوراق قرضه، عدم اطلاع دقیق از دارایی های دولتی، اتکاء بودجه به درآمدهای غیردولتی و رشد فزاینده درآمدهای اختصاصی در لایحه بودجه اشاره داشت.
همچنین در بخش مصارف بودجه آسیب هایی فراوانی وجود دارد از جمله این موارد میتوان اختصاص بودجه از محل ردیف های هزینه ای برای هدفمندی یارانه ها، طرح نظام سلامت، عدم تعیین تکلیف پروژه های نیمه تمام که اکنون به عدد ۲۵ هزار رسیده است و همچنین عدم ارائه برنامه دولت برای استقلال صندوق های بازنشستگی، کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی بدون عنوان مصرف، قابل توجه بودن سهم اعتبارات خارج از شمول در بودجه، کمک به شرکت های زیان ده از محل بودجه و عدم درج بودجه برخی شرکتهای دولتی در لایحه بودجه اشاره داشت.
وی در خصوص صلاحیت دیوان محاسبات برای نظارت بر سازمانها و دستگاه های اجرایی افزود: در قانون محاسبات آمده است که دیوان محاسبات میتواند بر سازمانهایی که از اموال عمومی استفاده میکنند نظارت نمایند لذا صلاحیت دیوان صرفاً محدود به نظارت بر ردیف های بودجه ای نمی گردد.
داودی در خصوص نظارت دیوان محاسبات در خصوص شرکت های دولتی گفت: دیوان محاسبات بر بودجه شرکت های دولتی نظارت میکند و در گزارش سالانه تفریغ بودجه نیز تک تک بودجه این شرکتها اعلام میگردد. علاوه بر گزارش های تفریغ بودجه، گزارشهای حسابرسی نیز وجود دارد که اطلاعات بیشتری از بودجه شرکتهای دولتی را بررسی می نماید. این گزارشهای تفریغ بودجه در اختیار همگان قرار دارد و بر روی سایت دیوان محاسبات قابل دسترسی است.
وی با اشاره به تهیه گزارش سالانه تفریغ بودجه توسط دیوان محاسبات افزود: دیوان محاسبات به همراه گزارش تفریغ بودجه پیشنهادهایی برای اصلاح ساختار بودجه مطرح می نماید از جمله این موارد ارائه جدول ارزی و ریالی در لایحه بودجه و همچنین تعیین دقیق میزان بدهی ها و تعهدات دولت است.
داودی در انتها افزود تا موقعی که نظام بودجه ریزی وضعیت همین است. لذا ضروری است که نظام بودجه ریزی براساس عملکرد تنظیم گردد.